Ікона Летичівської Богородиці вважається однією з найкращих копій ікони Salus populi Romani. Автор, який майстерно написав її олійними фарбами, залишається невідомим. Ікона написана на полотні, яке натягнуто на дошку розміром 128,5см на 92см. Дата виконання копії теж остаточно не визначена, але все вказує на початок XVI століття.
На іконі зображена Богородиця з Дитям Ісус на руці. Богородиця на цій іконі не є основною постаттю, вона являє всією своєю поставою лише трон свого Сина: на лівому рамені Марія тримає Дитятко Ісуса на схрещених перед собою руках, у поставі сповненій поваги, гідності, а водночас, радості і спокою. Богородиця зображена на 2/3 постаті. Вона одягнена у накинутий до половини чола і на рамена плащ. Одежа Марії складається з кількох елементів. Кожен колір на іконі має своє символічне змістове значення: червоний – людство та вогонь Духа, яким Господь очищує своїх вибраних (Лк 12,49; Мт 3, 11), зелений – колір Святого Духа, надії і вічного життя, брунатний – красу і добро, землю і небо, милосердя і правду. Великі, темні очі Марії звертаються на споглядача ікони чітким рішучим поглядом. Малі уста мають виразну і характерну рису – ледь помітну лагідну посмішку. Лик Богородиці гармонійно поєднує в собі красу та величність.
Дитя Ісус на руках Марії одягнене у світлу, довгу, з великою кількістю складок, сукню до стопи. Під шиєю сукня оздоблена золотою стрічкою. Великим та середнім пальцями Дитятко Ісус тримає перлину – символ євангельського радикалізму.
У лівій руці Дитятка Ісус – замкнена книга з абревіатурою IHS. Кольори шат Ісуса виражають трансцендентність та світло, символізують чистоту, непорочність, сопричастя з Божественним світлом – Богом Отцем і Святим Духом.
Сина та Матір оздоблюють брунатні німфи, що золотими смужками променіють з-за голів. На чудотворній іконі знаходиться срібний позолочений оклад. Його розмір 133,4см на 96,7см. Оклад складається з елементів одягу Марії та Ісуса, які повторюють елементи зображені на самій іконі, а також з оздобного тла. Марія одягнута у плащ, а Дитя Ісус лише – сукню. Оклад майстерно допасований до форми облич та долонь з ікони, таким чином, що їх не лише не закриває , а навіть не кидає тіні. Матеріал суконь на окладі оздоблено рослинним орнаментом: стилізовані гілочки, плоди та квіти гранату, скомпоновані у суцільний малюнок. Голови Ісуса та Матері увінчують німби з чітко вираженою формою вінців з променів, в кшталт видовжених вогняних язиків. Окрім того, голова Марії сяє вінцем із дванадцяти зірок. Всі рельєфні компоненти зображення складалися у єдиний нерозривний візерунок.
знаходитесь в :
Історія » Ікона Богородиці
© Copyright